Tarihsel Haklılığımıza Güvenelim! – Ali Haydar Kurtuluş

667

     3. Havalimanı bugün açılıyor. Açılış tarihinin 29 Ekim olması aslında AKP’nin isteyeceği bir tarih olmadığı kesin. Son dönemde zora girmesi ve MHP ile ittifak yapmasının yani toplumun İslamcı ve milliyetçi tabanına olan ihtiyacı ile alakalı 29 Ekim gibi bir tarihte AKP faşizminin en büyük projelerinden birinin açılıyor olması. Bu projenin AKP faşizmini TC ile bağlarının varlığını ve bugüne kadar yürüttüğü anti-kemalist faliyetini topluma unutturma çabasıdır.Özellikle de kürt halkından kaybettiği oylardan sonra telafiyi arayacağı yer burasıdır(yani milliyetçi kesim). Son seçimlerde milliyetçi iki partinin oylarının toplamının %20 olduğunu düşününce AKP’nin çabası anlaşılmaktadır.

     Erdoğan’ın “zafer anıtı” olarak adlandırdığı bu yapı aslında bir havalimanından öte olduğu gerçek. Ama bu durumun kimin için geçerli olduğu kısmı biraz çarpıtılmış durumda.Bu havalimanı halkın ihtiyaçları doğrultusunda gerçekleşmemiştir. Bütün otoriter ve sömürgeci iktidarda olduğu gibi kendini sonsuz kılma isteğinin bir parçasıdır. Mısır piramitlerini yaptıran firavunlardan, büyük yapılara imza atmış Hitler Faşizmi’ne kadar. Dünya geçmişte kölelerin ,bugün ise işçi sınıfının emeği ve kanı üzerinden kendini tanrılaştıran ancak bir pul kadar değeri olmayan bu insanların altında çok bedel ödedi.
Bugün ise Türkiye işçi sınıfı bu bedeli en ağır bir biçimde AKP Faşizmi’nin anıtlarını dikerek ve zenginliğini büyüterek yaşamaktadır. 3. Köprü’den , Körfez’deki köprüye, 3. Havalimanı’ndan, Aksaray’a kadar ihtiyaç olmadığı halde milyarlarca TL dökülerek yapılan bu yapılar faşizmin sembollerinden başka bir şey değildir.

Bugün AKP, karşısına çıkan direnişleri en sert biçimde bastırmaktadır. 3. havalimanında ki direnişi de aynı şekilde bastırmaya çalışmaktadır. Bu saldırganlığın sebebi haklılığımızın bilinmesindendir. Ne olursa olsun bu düzen  halkın direnişi karşısında bugün değilse yarın yıkılacaktır. Akp bu gerçeğin farkında, farkında olmayan ise kendine güvenini yitirmiş devrimci harekettir. Sadece günün sonunu düşünerek yarınlara bakmaktan aciz durumdadır.

     Ancak nasıl ki tarih bize firavunun iktidarının karşısında duran bir Musa göstermişse ve aynı tarih Hitler Faşizmi’nin karşısında çelikten bir irade ile duran Sovyetleri göstermişse bugünde aynı tarih bizlere yol göstermektedir. Ve zaferin mutlak olduğunu işaret etmektedir. Yeter ki biz bu kavgayı yılmadan sonuna kadar verebilelim.

    Şimdi hakkını, adaleti, hakikatı arayana düşen görev bu güvensizlik ve acizlik durumundan çıkıp tarihsel haklılık bilinciyle hareket etmektir. 3. Havalimanı işçisi gibi devletin saldırısına karşı daha büyük bir dirençle, daha örgütlü mevzilerimizi savunmamız ve büyütmemiz gerekir. 

Facebook

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınızı buraya yazınız