DİSK, KESK, TTB ve TMMOB: “Krizin bedelini ödemeyeceğiz!”

863

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB ekonomik krize karşı mücadeleyi yükseltme çağrısı yaparak ortak yazılı açıklama yaptı.

“Krizin bedelini ödemeyeceğiz! Emeğin haklarını savunmak için omuz omuza!” başlıklı açıklamada ülkenin çok ciddi bir ekonomik krize sürüklendiği belirtilerek şöyle denildi:

Ülkeyi yönetenlere göre “kriz mriz yok” ama çarşıda, pazarda, fiyat etiketlerinde, faturalarda zam üstüne zam var! Enflasyon karşısında eriyen alım gücümüz, küçülen ekmeğimiz var. Artan işsizlik, iflaslar, toplu işten çıkarmalar var! Yükselen geçinemiyoruz çığlıkları, umutsuzluğun pençesinde son verilen yaşamlar var. İlaçları verilmeyen hastalar, sağlıkta ve eğitimde kemer sıkma politikaları var. İnsanca çalışmak isteyen işçilere atılan gaz bombaları var. Hakkını arayan emekçiye toplu gözaltı ve tutuklamalar var.

“AKP iktidarı krizin başlıca sorumlusudur”

Türkiye halkının yüzde 99’u için giderek ağırlaşan yoksullaşma ve işsizlik gerçeğinin var olduğunun; buna karşın ülkeyi yönetenler başta olmak üzere tek sesli medya ve krizi fırsata çevirmek isteyen bir avuç patronun ise “kriz mriz yok” dediğinin belirtildiği açıklamanın devamında şöyle denildi:

Bugün yüzde 99’un insanca çalışma ve yaşama hakkını tehdit eden krizi çıkaran, “kriz mriz yok” diyen yüzde 1’dir. Ülkemizi büyük bir yıkımın eşiğine getiren neoliberal politikaları yıllardır kimler hayata geçirdiyse krizin sorumlusu da onlardır. Türkiye’yi sermaye için cazip bir ülke yapmak adına, emeğin en temel haklarını, şeker fabrikalarından kağıt fabrikalarına kamu birikimini özelleştirmeler yoluyla talan eden, sosyal hak olarak tanımlanması gereken kamusal hizmetleri, yerli tarımsal üretimi, kentleri, doğayı imha eden politikaları hayata geçiren AKP iktidarı krizin başlıca sorumlusudur.

“Krizde yüzde 1 değil, yüzde 99 korunsun”

Açıklamada, nNimete kimseyi ortak etmeyen” yüzde 1’lik kesimin, külfeti nüfusun yüzde 99’unun üzerine yıkmaya çalıştığı belirtilirken, krizi yaratanların “İşsizlik Fonu’nu yağmalamanın, kıdem tazminatına el uzatmanın ve zorunlu BES adı altında emekçinin cebinden finans tekellerini beslemenin yolunu” aradığı kaydedildi.

Dörtlünün örgütlü olduğu her yerde “Krizin bedelini ödemeyeceğiz, krizde yüzde 1 değil, yüzde 99 korunsun” talebiyle etkinlik ve eylemlerin düzenleneceğinin duyurulduğu açıklama şöyle sonlandırıldı:

“Krizin bedelini ödemeyeceğiz, krizde yüzde 1 değil, yüzde 99 korunsun” fikri etrafında buluşabilecek herkesi, emeğin haklarını savunmak için omuz omuza mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz.

Ortak açıklamanın tam metni için tıklayın!

Kaynak: Sendika.Org

Facebook

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınızı buraya yazınız