Ana Sayfa Gündem Dünya Avrupa Cumartesi gecesi 95 kente Efrîn için ayaktaydı: Her yer Efrîn...

Avrupa Cumartesi gecesi 95 kente Efrîn için ayaktaydı: Her yer Efrîn her yer direniş

854

İsviçre’nin Basel, Zürih, Luzern, Cenevre, Lozan, St. Gallen, Bern, Aurau kentlerinde yaşayan Kürdistanlılar ve dostları Türk devletinin Efrîn’e dönük soykırım saldırılarını protesto etmek amacıyla alanlara çıktı.

LOZAN

Lozan Merkez Tren istasyonunda bir araya gelen onlarca kişi yaptıkları eylemle Efrin’e dönük soykırım politikalarını protesto ediyor.

BERN

Bern Federal Parlamento önünde bir araya gelen yüzlerce kişi burada başlattıkları eylemle Türk devletinin Efrîn’e dönük soykırım politikalarını protesto ediyor. Sık sık işgalci Türk devleti aleyhine sloganlar atan kitle uluslararası güçleri Türk devletine karşı harekete geçmeye çağırıyor.

BASEL

Basel Merkez Tren istasyonunda bir araya gelen Kürdistanlı ve dostları ise açtıkları pankartlar, taşıdıkları dövizler eşliğinde hep bir ağızdan sık sık attıkları “İşgalci Türk devleti” sloganları ile protesto eylemlerini gerçekleştiriyor.

CENEVRE

Cenevre’de yaşayan Kürdistanlılar ise Türk devletinin Efrîn’e dönük soykırım saldırılarına dikkat çekmek amacıyla İsviçre Devlet Televizyonu (RTS) önünde sivil itaatsizlik eylemi gerçekleştiriyor.

ZÜRİH

Zürih Kanton Parlamentosu önünde bir araya gelen Kürdistanlılar sloganlar eşliğinde buradan Zürih Rus konsolosluğuna yürüdü. Kürdistanlılar şimdi ise “İşgalci Türk devleti” ve “Katil Erdoğan” sloganı eşliğinde Zürih Türk konsolosluğuna doğru yürüyüşe geçti.

ST. GALLEN

St. Gallen çevresinde yaşayan Kürdistanlılar ve dostları ise merkez tren garında bir araya gelerek sivil itaatsizlik eylemine başladı.

AARAU

Aurau’da yaşayan Kürdistanlılar da merkez tren garında başlattıkları eylemle Türk devletinin Efrîn’e dönük saldırılarını protesto ediyor.

Bu kentlerin yanı sıra İsviçre’nin birçok kentinde yaşayan Kürdistanlılar ve dostları da alanlara çıkmaya hazırlanıyor…

Frankfurt:  Almanya’nın Frankfurt kentinde Türk devletinin Efrin’e yönelik düzenlediği işgal ve soykırım saldırılarını protesto etmek amacıyla Ciwanên Azad çağrısı ile bir araya gelen kitle sivil itaatsizlik eylemi ardında kent merkezine doğru yürüyüşe geçti.

STOCKHOLM; Saat 18.00 sularında bir grup Kürdistanlı, Türk devletinin saldırılarını kınamak için Stockholm Tren Garı’nda eylem başlattı. ” Efrîn’i koru”, ”Efrîn’de Türkiye’nin soykırımını durdur” ve ”Erdoğan’ı durdur, Kahrolsun faşizm” yazılı pankartları açan ve Türk devletinin katlettiği sivillerin resimlerini taşıyan eylemciler, sık sık ”Türk ordusu  Efrîn’den defol”, ”Katil Erdoğan, iki yüzlü Rusya”, ”Kanlı ellerinizi  Efrîn’den çekin” sloganlarını attı.

Aachen; Almanya’nın Aachen kentinde Kürdistanlılar ve Alman solu Sol Gençlik Dayanışması (Linksjugend Solid), Türk devletinin Efrîn’e yönelik işgal ve soykırım saldırıları protesto ediliyor.

Aachen Hauptbahnhof önünde bir araya gelen Kürdistanlılar sivil itaatsizlik ederek YPG/YPJ? PYD bayraklarını taşıdı.

Nürnberg;  Almanya’nın Nürnberg kentinde Kürdistanlılar ve dostları, Türk devletinin faşist, soykırımcı saldırılarını protesto etmek amacıyla HBF önünde bir araya geldi. Spontan olarak düzenlenen eylemde sık sık, “Katil Erdoğan”, “Biji YPG/YPJ”, “Yaşasın uluslararası dayanışma”, “Biji berxwedana Efrine” sloganları atıldı.

Kitle hep birlikte Ey Reqip marşını da okuyarak, Efrin şehitleri için saygı duruşunda bulundu.

Bremen; Efrin Dayanışması’nın çağrısı ile HBF önünde bir araya gelen kitle, kent merkezine doğru yürüyüş düzenledi.

Yarın yapılacak eyleme katılım çağrısı da yapılan yürüyüşte Türk devletinin Efrin’e yönelik düzenlediği işgal ve soykırım saldırılarını protesto ediyor.

Avusturya’nın Graz kentinde de Kürdistanlılar ve dostları, Türk devletinin Efrin’e yönelik işgal ve soykırım saldırılarını protesto etmek amacıyla eylemde

GRAZ; Avusturya’nın Graz kentinde yaşayan Kürdistanlılar ve dostları, Graz HBF önünde bir araya gelerek Türk devletinin Efrin’e yönelik işgal amaçlı saldırılarını protesto ediyor.

“NATO finanse ediyor, Türkiye bombalıyor” yazılı pankart açan Kürdistanlılar, “Yaşasın Efrin” yazılı -beyaz önlüklere de giydi.

Türk devletinin Efrin’e yönelik işgal ve soykırım saldırıları Avusturya’nın Linz kentinde düzenlenen eylemle protesto edildi.

LİNZ; Linz Merkez İstasyonu’nda sivil itaatsizlik eylemi yapan Kürdistanlılar attıkları sloganlarla Türk devletinin Efrin’e yönelik işgal ve soykırım saldırılarını protesto etti.

Fransa’nın başkenti Paris’te Türk devletinin Efrin’e yönelik işgal ve soykırım saldırılarını protesto etmek için Kürdistanlılar Champs Elysee Bulvarını trafiğe kapattı.

PARİS; Fransa’nın başkenti Paris’te Kürdistanlılar ve dostları Türk devletinin Efrin’e yönelik işgal saldırıları Paris’in en işlek bulvarı Cahamp Elysee bulvarını trafiğe kapatarak sivil itaatsizlik eylemi yaptı.

Akşam saatlerinde Elysee Sarayı önünde toplanan Kürdistanlılar ve dostları üç saat boyunca “Efrîn yanlız değildir”, “Katil Erdoğan destekçisi Avrupa” sloganları atarak devam ettirdi.

Elysee Sarayı önünde biriken kitle Paris’in en büyük bulvarı olan Champ Elysee bulvarında oturma eylemi düzenleyerek sivil itaatsizlik eylemi yaptı.

Düsseldorf; Almanya’nın Düsseldorf kentinde Duisburg ve Essen DKTM çağrısı ile saat 22.00 da Düsseldorf Havalimanı C Terminali’nde sivil itaatsizlik eylemi gerçekleştirildi. Duisburg ve Essen kentlerinde yaşayan Kürdistanlılar ve dostları, Türk devletinin Efrîn’e yönelik işgal ve soykırım saldırılarını Düsseldorf Havaalanı’nda düzenledikleri sivil itaatsizlik eylemi ile protesto etti.

Hannover; HBF önünden başlayan yürüyüş Türk Konsolosluğu önünde ise bir mitinge dönüştü.Hannover polisinin ablukası altında yapılan eylemde üç kişi, ”Biji Serok Apo” sloganı attığı için kısa süreli gözaltına alındı. Kitle oturma eylemine geçerek, gözaltılar serbest bırakılınca eylemini bitirdi.

BERLİN; Almanya’nın başkenti Berlin’de Kürdistanlılar ve dostları Türk devletinin Efrin’e saldırılarını protesto etti.

500’ü Alman, yaklaşık 3000 kişinin katıldığı eylemde Türk devletinin Efrin’e yönelik işgal ve soykırım saldırıları protesto edildi. Saat 20.00’da Hermanplatz’da başlayan yürüyüş Oranienplatz’a kadar devam etti.

Eylemde sık sık Türk devletinin saldırılarının ve Alman devletinin Türk devletine desteğinin protesto edildi.

Stuttgart; Saat 20.30’dan bu yana halk Stuttgart’ta sokaklara akın ediyor. Dört parça Kürdistan’dan kitlenin katıldığı eylemde atılan sloganlara Stuttgart sokakları, “Katil Erdoğan”, “İntikam, intikam”, “Biji berxedane Efrine”, “PKK,YPG”, “Gençlik Aponun fedaisidir”, “Kürdistan faşizme mezar olacak” sloganlarıyla inliyor.

Hollanda: Amsterdam kentinde yaşayan Kürdistanlılar ve dostları, Türk devletinin Efrin’e yönelik işgal ve soykırım saldırılarını Amsterdam Havaalanı’nda düzenledikleri sivil itaatsizlik eylemi ile protesto etti.

Eylem, “İşgalci Türk devleti”, “Katil Erdoğan”, “Free free Efrin” sloganları ile sona erdi.

Cumartesi, 10 Mar 2018

Facebook

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınızı buraya yazınız