BMGK’den Suriye’de bir aylık “insani ateşkes” kararı: Afrin dahil, İdlip’teki çeteler hariç

670

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK), Suriye genelinde en az 30 gün sürecek “insani ateşkes” tasarısını oybirliğiyle kabul ettikleri bildirildi. Dolayısıyla söz konusu kararın, TSK’nin Afrin operasyonunu doğrudan etkilemesi bekleniyor. BMGK tarafından “terör örgütü” kabul edilen IŞİD, El-Kaide ve Nusra Cephesi gibi gruplara yönelik askeri operasyonların ara verilmesine dair herhangi bir kısıtlama getirilmedi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) Suriye’de bir ay “insani ateşkes” kararı aldı. Suriye genelinde en az 30 gün sürecek “insani ateşkes” kararının, TSK’nin Afrin operasyonunu doğrudan etkilemesi bekleniyor. BMGK tarafından “terör örgütü” kabul edilen IŞİD, El-Kaide ve Nusra Cephesi gibi gruplara yönelik askeri operasyonların ara verilmesine dair herhangi bir kısıtlama getirilmedi.

İsveç ve BMGK, şubat ayı dönem başkanı Kuveyt tarafından hazırlanan karar tasarısı Konsey’de oylamaya sunuldu. BMGK’de Cumartesi (24 Şubat) yapılan oturumda, oybirliğiyle kabul edilen ateşkes kararının 72 saat içerisinde yürürlüğe gireceği belirtildi.

Oylama ile ilgili açıklamalarda bulunan Kuveyt’in BM Daimi Temsilcisi Mansur el-Otaibi, “15 evet oyu çıktı. Böylelikle tasarı oybirliğiyle kabul edilmiş oldu” diye konuştu.

“Güvenli, engelsiz ve sürdürülebilir” insani yardım

Kararda, Suriye genelinde insani yardımların ‘güvenli, engelsiz ve sürdürülebilir’ bir şekilde ulaştırılabilmesi ve ‘durumu ağır hasta ve yaralıların’ tahliye edilebilmesi için tüm taraflardan ‘gecikmeden’ çatışmaları en az 30 gün durdurmaları talep edildi.

“Fua ve Keferya’da da kuşatma kaldırılsın” talebi

Kararda ayrıca özellikle insani durumun ‘alarm verdiği’ Doğu Guta’da da dahil Yarmuk, Fua ve Keferya’da kuşatmanın kaldırılması talebinde bulunuldu.

BM Genel Sekreteri Guterres: Karar derhal uygulanmalı

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunana BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, BMGK kararı doğrultusunda Suriye’de insani ateşkesin derhal yürürlüğe girmesi çağrısı yaptı.

BM Genel Sekreter Sözcülüğü’nden yapılan açıklamada, Guterres BMGK’nin Suriye’nin genelinde en az 30 gün insani ateşkes talep eden kararını memnuniyetle karşıladığını ifade ett

Guterres, Suriye’ye insani yardım ulaştırılabilmesi ve durumu ağır hasta ve yaralıların tahliyesi için BMGK’nin insani ateşkes kararının “derhal uygulanması” çağrısında bulundu.

Tüm taraflara uluslararası hukuka uymaları ve sivil ve sivil altyapıları korumaları çağrısı da yapan Guterres, terörle mücadele ederken bu yükümlülüklerin de görmezden gelinmemesi gerektiğini vurguladı.

BMGK kararı Afrin’i kapsıyor mu?

BMGK’de oybirliğiyle alınan “insani ateşkes” kararının Suriye genelini kapsadığı ve en az 30 gün süreceği belirtildi.

Dolayısıyla söz konusu kararın, TSK’nin Afrin operasyonunu doğrudan etkilemesi bekleniyor.

Öte yandan BMGK tarafından “terör örgütü” kabul edilen IŞİD, El-Kaide ve Nusra Cephesi gibi gruplara yönelik askeri operasyonların ara verilmesine dair herhangi bir kısıtlama getirilmedi. Bu da özellikle İdlip’teki cihatçı gruplara yönelik operasyonların devam edeceğine işaret ediyor.

Facebook

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınızı buraya yazınız