Onbinler Avrupa’da Efrîn için meydanlardaydı

861

BASEL

Basel’de onbinlerin Öfkesi: “İşgal Saldırıları Dursun”, “Sivil Katliamlarını Durdurun” Basel’de onbinlerin katılımıyla Türk devletinin Efrîn işgali ve saldırıları protesto edildi. Basel’de bir araya gelen Devrimci Komünarlar Partisi’ninde (DKP) içinde yer aldığı Efrîn Rojava Dayanışma Platformu ve sol sosyalist kesimlerinin katılım sağladığı yürüyüşte, kitle saldırılarda katledilen sivillerin fotoğraflarını ve kaliamı anlatan pankartlar taşıdı. Kitle sık sık katil Erdoğan, Kürdistan faşizme mezar olacak, her yer Efrîn her yer direniş, sloganlarıyla yürüyüşe geçti.

Yürüyüş organizasyonunda yer alan Revolutionäre Aufbau  örgütüne karşı İsviçre polisinin yürüyüş başlamadan önce bir çoğunu gözaltına alarak yürüyüşe katilmalarını engellemeye çalıştı. Yürüyüş sırasında da sık sık saldırarak yürüyüşe katılan Aufbau üyelerini gözaltına almaya calıştı Kitlenin sahipenmesi ve polisin önünde barikat oluşturması sonucu polisler geri çekildi. Ancak yürüyüş boyunca devam eden bu tacizler sırasında toplam 37 kişi gözaltına alındı. Polisin tavrını protesto etmek ve gözaltına alınanların serbest bırakılmaları için kitle önce oturma eylemi gerçekleştirdi. Ardından miting alanında yapılan konuşmalarla Basel polisinin saldırganlığı kınandı ve gözaltına alınanların serbest bırakılmaları için çaba sarf edildi. Gözaltına alınan 37 Revolutionäre Aufbau üyelesi eylem sonrasi akşam saat 19:00’da serbest bırakıldılar.

Yürüyüşe katılan YPJ Komutanlarından Nesrin Abdullah, “Kobanê’de DAİŞ’in, Efrîn’de DAİŞ’in sahibi Türk devletinin sonunu getireceğiz. Ahmaklar dönüp tarihimize baksalar Kürt’ün yenilmeyeceğini iyi bilirlerdi.  Demokrasiden, insan haklarından bahsediyorlar, ama söz konusu Kürt olunca sağır ve dilsizi oynuyorlar. Bizde soruyoruz nerede sizin demokrasiniz, nerde sizin insan haklarınız. Eğer namuslu olsalardı bugün Efrîn’de çocuklar katlediliyor bunun önüne geçerlerdi. Demokrat geçinen ülkeler iyi bilsin, biz kimsenin savaşçısı değiliz, biz insanlığın ve halkımızın özgürlük savaşçıyız. Biz savaşacağız ve kazanacağız ama siz yalancı demokrasi söylemlerinizde yok olacaksınız. Eğer halk varsa, eğer Kürt halkının iradesi her yerde kendisini ortaya koyuyorsa herkes bizden korksun. Erdoğan bizden korksun. Bugün Efrîn’de mevzilerde özgülük için direnenler sizlerin bu görkemli duruşunu görüyor ve bundan cesaret alıyor. Bu cesaret karşısında kimse bizim önümüzde duramaz.

Efrîn Kürt halkının onurudur, Efrîn’de gençlerimiz burada bizler direnerek kazanacağız. Kürt katliamına sessiz kalanlar unutmasın ki, biz yaşanan her sivil katliamdan bu işgale sessiz kalanları da sorumlu tutacağız” dedi.

Yapılan konuşmalarla sonraki eylem ve yürüyüşlerin planlamaların olduğu açıklama ve duyrularla yürüyüş bu gün için sonlandırıldı.

DORTMUND

Alman polisi Dortmund düzenlenen Efrin’e destek yürüyüşüne yasak getirdi. Halk yasağa karşı direnişte.

Almanya’nın Dortmund kentinde binlerce Kürdistanlı ve dostları ‘Çağın Direnişi’ şiarıyla Dortmund Hbf önünde toplanndi. Ellerinde, işgalci Türk ordusu ve ona bağlı çeteleri teşhir eden pankart, flama ve dövizler taşıyan kitlenin yürüyüşe geçmesine engel olan Alman polisine karşı kitle direniyor.

BERLİN

Almanya’nın başkenti Berlin’de yüzlerce kişinin katılımı ile “Her yer direniş, her yer Efrîn”, “Efrîn yalnız değildir” sloganları ile yürüyüş düzenlendi.

GIESSEN

Almanya’nın Giessen kentinde de bir yürüyüş ve miting düzenlendi. Berlinerplatz’dan Kirchnerplatz’a süren yürüyüşe Giessen, Wetzlar, Marburg, Siegen ve Limburg’da yaşayan bini aşkın Kürdistanlı ve dostları katıldı.

HANNOVER

Almanya’nın eyalet başkenti Hannover’de Efrîn için eylemler kesintisiz bir şekilde sürüyor. Hannover Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nin öncülüğünde yapılan yürüyüş ve mitinge çok sayıda Kürdistanlı ve dostu katıldı.

Miting alanında polis, “Sizin rahatsızlığını çok iyi biliyoruz, fakat yaralı ve ölü çocukların fotoğraflarını kaldırmanıza izin vermeyeceğiz, çünkü Almanya’da Çocuk ve Gençlik Koruma Kanunu var ve kanunlarımıza saygı göstermenize rica ediyorum” dedi.

FRANKFURT

Frankfurt’ta yüzler Efrin’i sahiplendiler. T.C. faşizminin işgal girişimini yürüyüş ve mitingle protesto eden kitle sık sık savaş karşıtı sloganlar atarken, Alman devleti ve T.C. faşizmi teşhir edildi..

LEIPZIG

Almanya’nın Leipzig kentinde Kürt halkı ve dostları Efrîn için bir kez daha bir araya geldi.

Eylemde NAV-DEM, PYD, CENİ, Rojavasoli ve Alman Kürt dostlarının mesajları okundu. Alman devletinin Türk devleti ile ilişkisine tepki gösterilen eylemde, ‘Terörist Erdoğan’ sloganı da atıldı.

STADE

Almanya’nın Niedersachsen eyaletindeki Stade kentinde Efrîn’e saldırılar yürüyüşle protesto edildi. Yaklaşık 500 kişinin katıldığı yürüyüşte, ‘Bebek katili Erdoğan’ sloganı atıldı.

DRESDEN

Almanya’nın Dresden kentinde, Kürdistanlılar ve Alman solcular tarafından, Uta Kadın Meclisi öncülüğünde Efrîn için eylem yapıldı. Türk devletinin işgalci saldırılarının protesto edildiği eylemde, Alman devletine de ‘Türkiye’ye desteğini geri çek’ diye seslenildi.

MELBOURNE

Avustralya’nın Melbourne kentinde, Victoria Kurt Demokratik Toplum Merkezi (NAV-KURD) bünyesinde bulunan Kürt Kadınlar Birliği’nin organize ettiği eylemde de Efrîn’e saldırılar protesto edildi.

BELLINZONA

Ticino Kobanê-Efrîn Rojava Dayanışma Komitesi tarafından Bellinzona’da Efrîn’e destek yürüyüşü ve mitingi gerçekleştirildi. Dayanışma Komitesi adına konuşan Prof. Franco Cavalli, Kürt halkının yalnız bırakıldığını, AB ve İsviçre’nin katliamlara karşı sessiz kaldığına dikkat çekerek, “Bizler hep Kürt halkının yanında olacağız. Kürtler Kobani’de nasıl kazandıysa Efrîn’de de kazanacaklarına inanıyorum” dedi.

PARİS

Fransa’nın başkenti Paris’te Kürdistanlılar ve dostları Türk Devleti’nin Efrîn’e yönelik işgal saldırılarını protesto etti. Binlerce kişinin katıldığı eylemde, “Katil Erdoğan, destekçisi Avrupa”, “Her yer Efrîn her yer direniş” ve “Bijî Berxwedana Efrînê” sloganları atıldı.

NANTES

Fransa’nın Nantes kentinde Kürtler ve dostları Efrîn için yürüdü. Nantes kentinin Commerce meydanında 14:30’da bir araya gelen binlerce Kürdistanlı ve dostları yaklaşık olarak 5 kilometre boyunca şehir merkezinde yürüdü.

LYON

Fransa’nın Lyon kentinde de Place de la République meydanında bir araya gelen Kürdistanlılar ve dostları Efrîn direnişine destek olmak amacıyla bir yürüyüş ve miting düzenledi.

İSVEÇ / DANİMARKA

İsveç’in başkenti Stockholm ile Danimarka’nın başkenti Kopenhag, Odensee ve Horsens kentlerinde meydanlara çıkan binler “Her yer direniş, her yer Efrîn” sloganı ile alanlardaydı.

Yürüyüş kortejinin en önünde giden arabaya yerleştirilen hoparlörlerle Türk devletinin Efrîn’de katliamlarını teşhir eden konuşmalar yapan eylemciler, “Yaşasın Efrîn direnişi”, “Kanlı ellerinizi Efrîn’den elinizi çekin”, “Katil Erdoğan, iki yüzlü Putin”, “Türk ordusu Kürdistan’dan dışarı”, “YPG/YPJ halktır, halk biziz”, “Çocuk katili Erdoğan” ve “Faşist, terörist Erdoğan” sloganlarını attı.

ANTWERPEN

Belçika’nın Antwerpen kentinde de Efrin’e yönelik işgal saldırılarını protesto etmek amacıyla eylem düzenlendi.

SYDNEY

Avustralya’nın Sydney kentinde de Türk devletinin Efrîn’e yönelik işgal saldırıları protesto edildi. Yüzlerce kişinin yanı sıra sivil toplum örgütleri, siyasi parti temsilcilerinin de katıldığı mitingde ilk konuşmayı KNK Sydney Temsilcisi, PYD temsilcisi, birer konuşma yaptı.

ROTTERDAM

Hollanda’nın Rotterdam kentinde de Türk devletinin Efrîn’e saldırılarını protesto etmek amacıyla bir yürüyüş düzenlendi.

PİSA

İtalya’nın Pisa kentinde de Kürtler ve İtalyan dostlarının katılımı ile bir yürüyüş düzenlendi. Tren istasyonundan başlayan yürüyüş, Pisa belediyesine kadar devam etti. “Katil Erdoğan”, “Terörist Türkiye”, “Yaşasın Efrîn direnişi”, “Biji YPG”, “Biji YPJ”, “Biji serok Apo” sloganları atıldı.

INNSBRUCK

Avusturya’nın Innsbruck kentinde de Efrîn direnişini sahiplenmek için yürüyüş düzenlendi. Tirol eyaletinde yaşayan Kürdistanlıların yoğun bir şekilde katıldığı eyleme Avusturyalılar da destek verdi. Sık sık, “Biji berxwedana Efrîne”, “Katil Erdoğan”, “Terörist Türkiye” sloganlarının atıldığı eylemde bildiriler okundu ve dağıtıldı.

KLAGENFURT

Avusturya’nın Klagenfurt kentinde de bir yürüyüş düzenlendi. Kentte yaşayan Kürdistanlılar ilk kez bir eylem düzenledi. Yüzlerce kişinin katıldığı eylem HBF önünde başladı. Sık sık, “Katil Erdoğan”, “Efrîn işgalcilere mezar olacak” sloganları atıldı. Bildirinin okunması ve çocukların direniş marşlarını seslendirmesi ardından eylem sona erdi.

GRAZ

Avusturya’nın Graz kentinde Türk devletinin Efrîn’e yönelik işgal saldırıları düzenlenen bir mitingle protesto edildi.

Kalabalık bir kitlenin katıldığı mitingde yapılan konuşmalarda Çağın Direnişini sahiplenmek amacıyla eylemlerin süreceği belirtildi.

3 Şubat 2018

Facebook

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınızı buraya yazınız