Türkiye’de kadınlar ev hapsinde

789

Dünyada kadınların işgücüne katılımı yüzde 50’ye yaklaşırken Türkiye’de bu oran yüzde 30 civarında. Kadın ve erkeklerin işgücüne katılım oranları arasındaki farkta ev işlerinin kadınların üzerine yıkılması ve erkek baskısı belirleyici

ILO’nun (Uluslararası Çalışma Örgütü) istihdamda cinsiyet ayrımı raporuna göre dünya genelinde kadınların iş bulması erkeklere nazaran çok daha zor ve kadınlar daha niteliksiz işlerde güvencesiz şartlar altında çalışıyor.

Kadınların küresel işgücüne katılım oranı yüzde 49’un biraz üstündeyken erkeklerde bu oran yüzde 76. Yani arada yüzde 27’lik bir fark var. Üstelik bu fark bazı bölgelerde yüzde 50’nin üzerine çıkıyor. Türkiye’de de bu oran yüzde 30,4’e yüzde 71,4. Yani fark dünya ortalamasının çok ötesinde, yüzde 40’ı geçiyor.

Kadın işsizliği daha yüksek

Çalışmak isteyen kadınlar erkeklere nazaran daha zor iş buluyor. Özellikle Kuzey Afrika ve Arap ülkelerinde kadınlardaki işsizlik oranı yüzde 20’yi aşıyor. Türkiye’de de erkeklerin yüzde 10,1’i işsizken kadınlarda bu oran yüzde 12,4.

Türkiye’de kadınların toplamda yüzde 68’i işgücüne katılmıyor, yüzde 28’i çalışıyor, yüzde 5’i ise iş aradığı hale iş bulamıyor.

Hem kadın hem de erkeklerde güvencesiz çalışmanın oldukça yaygın olduğu görülürken, kadınlarda bu oran daha fazla.

Kadın hem evde hem işte çalışıyor

Rapora göre kadınlara paralı bir işte mi çalışmak istedikleri, ailenin bakımını mı üstlenmek istedikleri yoksa her ikisini de mi yapmak istedikleri sorulduğunda kadınların yüzde 70’inin cevabı çalışma durumu fark etmeksizin paralı işte çalışmak oldu.

Türkiye’de ise kadınların yüzde 34’ü paralı işte çalışmak istediklerini, yüzde 53’ü her ikisini de yapmak istediğini, yüzde 12’si de ailenin bakımını üstlenmek istediğini söyledi.

Erkek baskısı etkili

Türkiye’deki erkeklerin yüzde 28’i kadınların paralı işte çalışması gerektiğini, yüzde 34’ü her ikisini de yapması gerektiğini, yüzde 32’si ise ailenin bakımını üstlenmesi gerektiğini ifade etti.

Ekonomik kalkınma seviyesine fark etmeksizin tüm ülkelerde kadınların kişisel tercihi paralı bir iş bulup çalışmasında etkili oluyor. Ancak bu tercihe ağırlıkla sosyoekonomik zorunluluk, baskı ve geleneksel cinsiyet rolleri de etki ediyor.

Çalışmak isteyen kadınların yaşadığı zorluklardan en çok öne çıkanlar; cinsiyet rolleri, iş-aile arasında denge tutturmak, ulaşım yetersizliği ve bütçeye uygun bakım hizmetlerinin kısıtlılığı.

Kaynak: Sendika.org

Facebook

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınızı buraya yazınız