Paraguay’da binler, Başkan Horacio Cartes’in yeniden aday olmasına olanak tanıyan yasanın Kongre’de kabul edilmesi üzerine eylem yaptı.

İktidardaki faşist Colorado Partisinin düzenlediği gizli oturuma katılan 45 üyeden 25’inin faşist Başkan Cartes’in 2018 seçimlerinde yeniden aday olmasını sağlayacak yasanın lehinde oy kullandığı belirtildi. Ülkede 1992’den beri başkanların tek dönem ve 5 yıl boyunca ülkeyi yönetmesine izin veriliyordu.

Haberin duyulmasının ardından binler Kongre binasının çevresinde toplanıp eyleme geçti. Polisin saatler süren saldırısına rağmen eylemde Kongre binası ateşe verildi, milletvekilleri üst katlara kaçmak zorunda kaldı.

Ülkede 1992 yılında kabul edilen anayasa bir devlet başkanının ancak 5 yıllık bir dönem görevde kalabilmesine hükmediyor. Senato’nun aldığı karar ise bu sürenin uzatılmasını sağlayacak yasal bir düzenlemeyi içeriyor. Senatörler oylamayı Senato katı yerine kongredeki bir ofiste kapalı kapılar ardında yapmayı tercih ettiği de edinilen bilgiler arasında.

“Oturum yasalar dahilinde yapıldı”

Gelişmeleri takip eden gazeteciler de bu duruma şaşırırken, Senatör Carlos Filizzola açıklama yaptı. Filizzola, “Anayasa çerçevesi dışında hiçbir şey olmadı. Tekrar ediyorum, bugün 25 senatörle yaptığımız oturum yasal düzenlemelere uyarak yasalar dahilinde yapıldı” şeklinde konuştu.

Bir çok siyasi ismin ve gazetecinin olaylar sırasında yaralandığı bildirilirken, iktidara muhalif olanlar ise halkı sokağa çıkmaya çağırıyor.

Yasa tasarısının, bundan sonraki süreçte Meclis’te oylanması gerekiyor. Tasarının burada da büyük bir destek alması bekleniyor.

Facebook

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınızı buraya yazınız